Claim Coupon
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21561596
This swing arm wall light is a great choice for home decoration with its unique modern design. The lampshade is made of elegant white glass and ceramics, and the delicate texture adds a touch of retro style, while forming a perfect echo with the gold bracket. Whether reading or working, it can provide soft and sufficient lighting. Its flexible arm design allows you to adjust the light direction at any time to meet the lighting needs of different scenes, truly realizing the coexistence of function and beauty.
- The elegant and modern design adds style to any interior space, whether it is a living room, bedroom or study.
- The high-quality metal material is not only strong and durable, but also adds a high-end metallic texture to your wall.
- The light is soft and not glaring, protecting your eyesight and making reading or working at night a pleasure.
- This wall light is quick and easy to install without the need for cumbersome tools, making it perfect for quick changes and upgrades to your home lighting.
- The adjustable swing arm design allows you to easily change the direction of the light to focus on any corner you need.
Weights & Dimensions

| Arm Length | 21.5" |
| Backplate Width | 4" |
| Fixture Depth | 21.5" |
| Height | 5.5",6",6.5" |
| Length | 5.5",6",6.5",7" |
| Width | 21.5" |
Specifications
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Up & Down |
| Glass Type | White Glass,With Shade |
| Fixture Height | 9 Inch & Under |
| Feature | Indoor |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Cylinder,Dome |
| Switch Type | No Switch |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Shape | Cylinder,Dome,Geometric,Globe / Ball,Round |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | White |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | White |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Ceramics,Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service