1
/
18
1
/
18
$497.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$497.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$497.99
Price After Coupon
$497.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,645.99
70% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21130432
This geometric modern crystal ring chandelier, with its unique design and elegant appearance, adds a sense of luxury to any room. It uses metal materials and crystal elements to perfectly create a fusion of fashion and modernity, especially suitable for decorating restaurants, living rooms or large event venues.
- Multiple size options for the chandelier: support 16"+23.5", 16"+23.5"+31.5", 23.5", 24"+31.5", 31.5", flexible to adapt to different space requirements, ensuring that you can choose the option that best suits you according to the room size and decoration style.
- Available in one, two and three light options, this product gives you the freedom to decide how bright you want your lighting to be, from a relaxing and cozy ambience to bright, functional lighting.
- The third-level dimming function provides a variety of light color options, and can easily switch between warm white light and cool white light, creating different emotional atmospheres and making the home environment more cozy.
Weights & Dimensions
| Length | 23.5",31.5" |
| Width | 23.5",31.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Canopy Shape | Round |
| Shade Material | Crystal |
| Fixture Type | Tier |
| Shade Color | Clear |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Maximum Bulb Wattage | 100 to 149 Watts,39 Watts & Under,40 to 59 Watts,60 to 99 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Size | 16"+23.5",16"+23.5"+31.5",23.5",24"+31.5",31.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Gold |
| Glass Type | Crystal |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 1-Light,2-Light,3-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier,2 Tiers,3 Tiers |
| Shape | Geometric |
| Style | Modern |
| Bulb Base | SMD |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service