1
/
13
1
/
13
$442.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$442.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$442.99
Price After Coupon
$442.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,302.99
66% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21699166
This modern island light is eye-catching with its elegant gold hardware and clear sphere Perspex shade, perfect for kitchens and dining areas.
- The high-grade gold finish design gives the space a sense of luxury.
- Large size design (greater than 25") perfect for spacious kitchen islands.
- Transparent spherical organic glass lampshade provides bright and soft lighting effect.
- Three-color light source options provide you with more atmosphere control.
- It is suitable for various interior design styles, from modern minimalist to casual residential style.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 27.5",39" |
| Fixture Height | 6" |
| Length | 27.5",39.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 71" |
| Width | 5" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Bulb Base | SMD |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Acrylic |
| Fixture Type | Globe |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Shape | Globe |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under,40 to 59 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Shade Color | Clear |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Gold |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 3-Light,5-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service