1
/
19
1
/
19
$1,862.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,862.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,862.99
Price After Coupon
$1,862.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$4,363.99
57% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21630789
This geometric modern spiral chandelier is a great choice to enhance the fashion sense of the space with its bold design and metal material. The golden metal frame not only gives the space a luxurious feel, but also adds a dynamic beauty through the spiral shape.
- The combination of modern and geometric makes this chandelier the perfect focal point for your high-ceiling living room, stairwell or lobby. No matter the occasion, it will enhance the artistic and visual appeal of the entire room.
- A variety of sizes are available, from 31.5" to 63", suitable for spaces of different sizes. It is a perfect fit for both small apartments and spacious halls.
- 4 to 8 light sources can be selected to provide sufficient lighting and create a warm light atmosphere in the space, enhancing the comfort of the space.
- High-quality metal and steel are used to ensure durability and stability. Its exquisite workmanship and high-grade materials make the chandelier not only a lighting tool, but also an artistic decoration.
Weights & Dimensions

| Length | 31.5",47.5",55.5",63" |
| Width | 31.5",47.5",55.5",63" |
| Fixture Height | 118",79" |
| Canopy Width | 10",11",16" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Canopy Shape | Round |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Acrylic,Silica Gel |
| Fixture Type | Tier |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Maximum Bulb Wattage | 100 to 149 Watts,150 Watts & Above |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Shade Color | White |
| Color Temperature | Warm Light |
| Size | 31.5",39.5",47.5",55",63" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Gold |
| Style | Modern |
| Shape | Geometric |
| Number of Tiers | 4 Tiers,5 Tiers,5 Tiers & Above |
| Number of Lights | 4-Light,5-Light,6-Light,7-Light,8-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal,Steel |
| Mounting Type | Cord |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service