1
/
24
1
/
24
$65.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $11.88 Coupon
Coupons Details
$54.11
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$65.99
18%
Off Over $0.00
-$11.88
Price After Coupon
$54.11
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$161.99
59% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21406072
This modern metal Sputnik chandelier creates a luxurious focal point for your dining room with its unique starburst shape. Its exquisite design combines perfectly with mid-century modern style, bringing elegance and vitality to any space.
- Its medium size (20"-25" wide) fits most home spaces, and it offers 8, 12, or 16 light options for more diverse and layered lighting.
- The chandelier is made of high-quality metal to ensure long-term durability and stability. The luster of the metal is even more dazzling under the light.
- The unique Sputnik shape is not only a light source, but also a work of art, suitable for any place that needs accent lighting, especially restaurants and living rooms.
- The installation is easy, no complicated tools are required, and it comes with a detailed instruction manual, so even non-professionals can easily install it, greatly reducing time and effort.
- Maintenance is simple, just wipe it gently with a dry cloth, no complicated cleaning steps are required, ensuring the convenience of long-term maintenance.
- Use warm-hued bulbs to create a cozy and warm atmosphere.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 5" |
| Fixture Height | 33.5" |
| Length | 24" |
| Width | 24" |
Specifications
What's Included
Features
| Canopy Shape | Round |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Fixture Type | Unique |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Size | Medium (20"-25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Gold |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Downrods |
| Number of Lights | 8-Light,12-Light,16-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | Without Shade |
| Shape | Sputnik |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service