1
/
9
1
/
9
$963.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$963.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$963.99
Price After Coupon
$963.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,574.99
39% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21654764
This modern gold glass geometric kitchen island pendant light adds a touch of luxury and modernity to your kitchen with its unique design and high-quality materials. Its geometric shape and clear glass allow the light to diffuse softly and evenly, perfectly lighting up your dining area.
- The perfect combination of metal and glass not only enhances the durability of the lamp, but also gives it a unique modern beauty.
- The height adjustment function allows this luminaire to be easily adapted to the height requirements of different rooms, providing optimal lighting for the kitchen or dining area.
- The six-light design ensures ample light, perfect for large kitchen islands or larger dining spaces.
- Direct wired power connection, easy installation, no complicated wiring operations required, providing a quick and convenient installation experience.
- Easy to clean, just wipe lightly with a dry cloth to easily maintain the bright appearance of the lamp.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 16" |
| Fixture Height | 9" |
| Length | 35.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
| Width | 5" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Bulb Base | G9 |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shade Material | Glass |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Shape | Geometric |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Shade Color | Clear |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Occasion | Residential Use |
| Color | Gold |
| Glass Type | Clear Glass |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 6-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service