1
/
19
1
/
19
$421.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$421.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$421.99
Price After Coupon
$421.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$759.99
44% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21694488
This modern LED chandelier adds an artistic touch to your room with its unique geometric metal design, perfect for dining rooms, living rooms, and lobbies. The perfect combination of high-quality materials and clean lines is refreshing.
- Modern style: unique geometric design with a modern artistic feel.
- High-quality material: Made of high-grade metal, durable and easy to clean.
- Applicable scenarios: Perfect for use in dining rooms, living rooms, and open floor plans.
- Energy-saving LED: Equipped with energy-saving LED lights with adjustable brightness.
- Visual focus: Become the visual center of the room and attract the attention of everyone who enters.
Weights & Dimensions

| Length | 25.5",29.5",33.5" |
| Width | 25.5",29.5",33.5" |
| Fixture Height | 12.5",14",16" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color Temperature | Warm Light |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 60 to 99 Watts |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Fixture Type | Linear |
| Shade Material | Acrylic |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Canopy Shape | Round |
| Color | Black,Gold |
| Style | Modern |
| Shape | Linear |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Number of Lights | 8-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service