1
/
14
1
/
14
$228.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$228.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$228.99
Price After Coupon
$228.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$387.99
41% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21715499
Embodying modern elegance, this LED semi-flush ceiling light enhances contemporary living spaces with its sleek silhouette.
- Crafted from high-quality black metal, the design offers both durability and sophistication.
- Silica gel shade provides a soft, ambient glow, perfect for creating a warm and inviting atmosphere.
- Ideal for residential use, its modern style seamlessly complements any living room or bedroom decor.
- Direct wired electric power source ensures reliable and consistent lighting.
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 6",8" |
| Length | 33.5",46.5" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 10",7" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color Temperature | Third Gear Dimming,White Light |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 40 to 59 Watts,60 to 99 Watts |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Material | Silica Gel |
| Color | Black |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Semi-Flush Mount |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 6-Light,8-Light |
| Shape | Linear |
| Style | Modern |
| Bulb Base | SMD |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service