1
/
20
1
/
20
$608.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$608.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$608.99
Price After Coupon
$608.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,026.99
70% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21712209
This modern freestanding cabinet is ideal for home storage. Its beautiful wood top combined with a soft off-white color will blend perfectly into any interior decoration style. Its soft-closing drawers and handle-free design are not only beautiful but also highly functional, suitable for any home environment.
- The style is simple and modern, suitable for many interior decorations.
- A durable wooden tabletop provides stable support.
- Suitable for multiple scenarios such as living room, kitchen, or office.
- The handleless design makes it simple in appearance and easy to use.
- Equipped with soft-closing drawers, it operates quietly and protects the life of the cabinet.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 29.5" (75 cm),35.5" (90 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 39" (100 cm),47" (120 cm),55" (140 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Foldable | Non-foldable |
| Sliding Doors | Sliding Door Not Included |
| Foot/Leg Material | Metal |
| Printer Stand Included | Printer Stand Not Included |
| Locking | Non Lockable |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Design | Free Standing |
| Base Color | Black |
| Base Material | Metal |
| Color | Cream,Grey,White |
| Countertop Material | Wood |
| Length | Large (Over 42 in.),Standard (24-42 in.) |
| Product Type | Accent Cabinets |
| Shape | Rectangle |
| Size | 39.4"L x 15.7"W x 29.5"H,47"L x 16"W x 30"H,47"L x 16"W x 35"H,55"L x 16"W x 30"H,55"L x 16"W x 35"H |
| Style | Modern |
| Top Color | Gray,White |
| Barn Door | Not Barn Door |
| Baskets | Without Basket |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Exterior Shelving | Exterior Shelf Not Included |
| Glass Doors | Glass Door Not Included |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Stain Resistant | Not Stain Resistant |
| Storage Type | Cabinets |
| Water Resistant | Non Waterproof |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service