1
/
13
1
/
13
$303.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$303.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$303.99
Price After Coupon
$303.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$670.99
55% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21647799
This modern island lamp, with its simple linear design and elegant gold metal frame, perfectly combines with the white marble lampshade to add a touch of luxury to your dining room. It is especially suitable for open spaces with high ceilings to create an unparalleled visual center.
- The LED light source provides soft and uniform ambient light, which is not only energy-saving and environmentally friendly, but also effectively reduces glare and enhances the dining experience.
- The materials are carefully selected, and the combination of metal and marble not only highlights the quality, but is also durable and easy to clean. Just wipe lightly with a dry cloth to keep it looking as bright and clean as new.
- The adjustable hanging length design allows you to freely adjust it according to the height of the dining table to ensure optimal lighting effects and visual comfort.
- Easy to install, direct wire connection, eliminating the complicated installation process, saving time and energy, it is an ideal choice for home decoration.
Weights & Dimensions

| Length | 39.5" |
| Width | 2.5" |
| Fixture Height | 2.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Color | Gold |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Chain |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under |
| Shade Shape | Linear |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Fixture Type | Linear |
| Shade Material | Marble |
| Voltage | 220V-240V,110V-120V |
| Occasion | Residential Use |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Bulb Base | SMD |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service