1
/
25
1
/
25
$723.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$723.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$723.99
Price After Coupon
$723.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,217.99
41% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210057275
This modern metal sideboard, renowned for its sleek look and flexible storage, will enhance your dining room for everyday use or special occasions.
- The cabinet is made of high-quality metal, ensuring durability and stability while giving it a modern feel. The hard-wearing surface treatment ensures it remains in perfect condition even in a busy domestic environment.
- With adjustable internal shelves, this sideboard easily accommodates items of varying sizes, from tableware to kitchen utensils. You can flexibly adjust it to your needs, enhancing convenience and practicality.
- The narrow design makes it perfect even in small dining rooms. It not only saves space but also adds a unique visual effect to the room.
- Available in colors like gray and cream, this sideboard can easily coordinate with any interior design style, easily integrating into and enhancing the overall atmosphere of the space.
- In addition to its basic storage function, the top countertop can also be used as a display platform, whether it is a special display during the holidays or a regular display of decorative items, it exudes a unique feel.
- Made as a sideboard or also known as a filing cabinet, it is not only powerful, but also emphasizes the combination of simplicity and fashion in design, truly achieving the dual experience of multi-function and beauty.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 23.5" (60 cm),27.5" (70 cm),31.5" (80 cm),35.5" (90 cm),39" (100 cm),47" (120 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16.5" (42 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 62" (157 cm),74" (188 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Color | Cream White,Grey |
| Size | 24"L x 17"W x 74"H,28"L x 17"W x 74"H,47"L x 17"W x 62"H,39"L x 17"W x 74"H,47"L x 17"W x 74"H,28"L x 17"W x 62"H,35"L x 17"W x 62"H,35"L x 17"W x 74"H,39"L x 17"W x 62"H,31"L x 17"W x 62"H,24"L x 17"W x 62"H,31"L x 17"W x 74"H |
| Style | Modern |
| Product Type | Sideboard/Credenza |
| Material | Metal |
| Countertop Material | Metal |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Popular Sizes | Narrow(Under 50") |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Mirrored | Non-Mirrored |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Wheels Included | Casters Included |
| Storage Type | Cabinets |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Wine Rack | Wine Rack Not Included |
| Stemware Rack | Stemware Rack Not Included |
| Open Storage | Open Storage |
| Product Care | Wood: Clean with a soft cloth. Polish it with furniture wax.,Metal: Use a soft cloth or neutral cleanser to clean it.,Avoid using acid and alkali to directly contact the surface,Place mothballs in the cabinet to prevent moths and cockroaches.,Please lift it off the ground to avoid dragging the floor. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service