1
/
16
1
/
16
$74.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$74.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$74.99
Price After Coupon
$74.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$142.99
48% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21122962
This modern outdoor wall light, with its linear design and elegant black metal appearance, is the perfect choice for any exterior wall decoration. Its simple and stylish appearance blends in with nature and architecture, adding a touch of modernity to your home. The high-quality aluminum lampshade ensures long-lasting durability, while the LED bulb provides an energy-saving and environmentally friendly lighting experience.
- The lamp is made of metal material, which is weather-resistant and can maintain its luster and performance even in adverse weather conditions.
- Its linear design brings uniform and soft light, making it an excellent choice whether it is used to illuminate a courtyard or garden, or as a guide light at the door of a home.
- The hard-wired power supply design ensures stable power support and provides long-lasting and bright lighting effects.
- Its easy installation feature allows it to be completed in minutes without the need for additional help from a professional. Its minimalist design also makes cleaning easier.
Weights & Dimensions
| Height | 12“,19.5",39" |
| Width | 2" |
| Length | 2" |
| Fixture Depth | 2" |
| Shade Height | 12",19.5",39.5" |
| Shade Width | 2" |
| Backplate Width | 2" |
Specifications
What's Included
Features
| Number of Lights | 1-Light |
| Style | Modern |
| Color | Black |
| Shade Color | Black |
| Shade Material | Aluminum |
| Material | Metal |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 11.5",19.5",39" |
| Color Temperature | Warm Light |
| Fixture Type | Linear |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under |
| Feature | Outdoor |
| Fixture Height | 10 to 14 Inch,15 to 19 Inch,25 Inch & Above |
| Glass Type | With Shade |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Plug Type | Hardwired |
| Power Source | Hardwired |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service