1
/
28
1
/
28
$645.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$645.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$645.99
Price After Coupon
$645.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,108.99
69% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21628099
This modern outdoor wall light is the perfect addition to your outdoor space with its simple yet elegant design. The housing is made of solid metal, ensuring it is durable and able to withstand all weather conditions. The light has a geometric shape and emits a soft glow, adding a touch of elegance and harmony to your patio or gate.
- With its contemporary design, this outdoor wall light blends seamlessly into any architectural style.
- Made of high-quality metal material to ensure the long-term durability of the product.
- The geometric lamp design adds a modern and stylish feel and three-dimensional visual effect to the space.
- Easy installation, no complicated operation required, allowing you to easily enjoy the fun of garden lighting.
- The easy-to-clean design allows you to keep it looking as clean as new with just a few simple cleanings.
Weights & Dimensions

| Height | 16",20",29.5",39.5" (100.33cm),8" |
| Width | 8" |
| Length | 7" |
| Fixture Depth | 8" |
| Backplate Width | 16",20",29.5",39.5",8" |
Specifications
What's Included
Features
| Number of Lights | 1-Light |
| Style | Modern |
| Color | Clear,White |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Color | Clear,White |
| Shade Material | Plastic |
| Material | Metal |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 16",20",29.5",39.5",8" |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Geometric |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Feature | Outdoor |
| Fixture Height | 15 to 19 Inch,20 to 24 Inch,25 Inch & Above,9 Inch & Under |
| Glass Type | With Shade |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Power Source | Hardwired |
| Occasion | Outdoor |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27,T5 |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service