1
/
18
1
/
18
$374.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$374.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$374.99
Price After Coupon
$374.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$667.99
44% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21529872
This modern-looking outdoor wall light features a metal structure with a black geometric design to add a stylish touch to your exterior walls.
- The elegant modern style design is simple yet elegant, suitable for a variety of architectural styles.
- Made of durable metal, it is built to last and maintain its elegant appearance in different weather conditions.
- The geometric shape of the lamp body is not only beautiful, but also provides a wide and uniform lighting effect, improving safety at night.
- The simple hard wiring installation method allows you to easily install it in a short time, saving installation costs and time.
Weights & Dimensions

| Height | 16",24",31.5",39" |
| Width | 3.5",4" |
| Length | 5.5",6",7",8" |
| Fixture Depth | 3.5",4" |
| Backplate Width | 16" |
Specifications
What's Included
Features
| Number of Lights | 1-Light |
| Style | Modern |
| Color | Black |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Color | White |
| Shade Material | Resin |
| Material | Metal |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 16",24",31.5",39.5" |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Geometric |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Feature | Outdoor |
| Fixture Height | 15 to 19 Inch,20 to 24 Inch,25 Inch & Above |
| Glass Type | With Shade |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Power Source | Hardwired |
| Occasion | Outdoor |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | T5 |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service