1
/
15
1
/
15
$112.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$112.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$112.99
Price After Coupon
$112.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$302.99
63% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21693271
This contemporary Lucite outdoor wall light will add a touch of style and elegance to your outdoor space. Whether it is used for a patio, garden or terrace, it will provide ample and warm lighting.
- High-quality Lucite material ensures durability and long life, suitable for any outdoor conditions.
- The waterproof design can withstand all kinds of bad weather and ensure the continuous lighting.
- The black ink finish is modern and classic, perfectly blending into a variety of decorative styles.
- Energy-saving LED technology reduces energy consumption while ensuring high brightness and low heat.
- It is suitable for various voltage specifications, meets the needs of different regions, and is easy to install.
Weights & Dimensions

| Height | 17" |
| Width | 5" |
| Length | 6" |
| Fixture Depth | 5" |
Specifications
What's Included
Features
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Glass Type | With Shade |
| Fixture Height | 15 to 19 Inch |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Switch Type | No Switch |
| Size | Small (15"-19" wide) |
| Color Temperature | Warm Light,White Light |
| Shape | Cylinder,Round Tube |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Number of Lights | 1-Light |
| Style | Modern |
| Color | Black |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Acrylic |
| Material | Metal |
| Power Source | Hardwired |
| Occasion | Outdoor |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service