Claim Coupon
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21245510
This swing arm wall light cleverly combines modern design with practical functions. The elegant and slender metal arm is flexible and the rotation angle can be adjusted at will, allowing the light to be focused at any desired position, perfectly meeting the lighting needs of different occasions. The dazzling golden lamp head and the black and white base complement each other, adding nobility and style, and giving the space an artistic atmosphere.
- Modern and simple style, suitable for many decoration styles.
- High quality metal material, sturdy and durable.
- Flexible rotating design, the lighting angle is adjustable.
- Built-in switch, easy to use, no additional modification required.
- Suitable for use in various indoor environments such as bedrooms, living rooms, study rooms, etc.
Weights & Dimensions
| Arm Length | 24.5" |
| Backplate Width | 6" |
| Height | 5.5" |
| Shade Height | 5.5" |
| Shade Width | 2" |
Specifications
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Down |
| Glass Type | With Shade |
| Fixture Height | 9 Inch & Under |
| Feature | Arm Length Adjustable |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Swing Arm |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,White |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Black,White |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Iron |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service