1
/
23
1
/
23
$209.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $37.80 Coupon
Coupons Details
$172.19
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$209.99
18%
Off Over $0.00
-$37.80
Price After Coupon
$172.19
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$566.99
63% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21699300
This Bar Stool, with its simple and modern design style, makes the overall space more light and dynamic. The streamlined seat contour and delicate stitching craftsmanship outline a noble and elegant visual effect, suitable for all kinds of fashionable indoor environments.
- Made of high-quality leather, it feels soft and delicate, has excellent wear resistance and a long service life, providing users with a luxurious sitting experience.
- Thanks to its sturdy metal frame construction, the chair is stable and durable, and can withstand the test of daily use, while also showing the simple beauty of modern industrial design.
- The specially designed seat curvature perfectly fits ergonomics, increasing the user's comfort and providing excellent support whether sitting for a long time or taking a short break.
- The perfect height allows it to be used as a breakfast bar, kitchen island or home bar, highlighting its strong practicality and easily integrating into any home style.
- The bottom is designed with anti-skid pads to increase safety and stability during use, avoid scratching the floor, and reduce noise, ensuring
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 31.5" (80 cm),35.5" (90 cm),39" (100 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 19" (48 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 17" (44 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Bar Stool(30"H),Counter Stool(26"H) |
| Seat Length - Side to Side | 18.5" (47 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Finish | Unfinished |
| Base Material | Metal |
| Boucle | Not Boucle |
| Tufted | Untufted |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Furniture Mobility | Non Removable |
| Portable | Non-Portable |
| Seat Back | With Back |
| Back Heights | Low Back |
| Base Color | Black |
| Base Type | Four Legs |
| Color | Black,Blue,Brown,Dark Brown,Dark Gray,Green,Light Brown,Light Gray,White |
| Frame Material | Metal |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seat Style | Bucket |
| Seating Color | Black,Blue,Brown,Gray,Green,White |
| Seating Material | Leather |
| Style | Modern |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Arms Included | Armless |
| Feature | Footrest |
| Foldable | Non-Foldable |
| Footrest Included | With Footrest |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Popular Sizes | 24 inches,25 inches,29 inches |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service