1
/
12
1
/
12
$341.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$341.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$341.99
Price After Coupon
$341.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,061.99
68% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21178120
Capturing a modern aesthetic with a geometric design, this large-scale pendant light adds a touch of style and luxury to your kitchen island with its black and gold metal construction. The rich lighting effect is not only practical lighting, but also serves as a visual centerpiece, highlighting the unique atmosphere of the overhead space.
- The design breaks through tradition, and the configuration of multiple lamps makes the entire space well-lit, creating a warm and romantic environment.
- The combination of high-quality metal and glass ensures that the lamp is long-lasting, easy to clean and has low maintenance costs.
- Suitable for all kinds of modern and industrial style decoration, the simple lines and dark tones perfectly match the modern concept home decoration.
- The height of the lamp is adjustable to adapt to different floor heights and personalized decoration requirements, providing flexible layout options.
- Easy to install, it comes with clear installation instructions and necessary accessories, making your renovation experience hassle-free.
Weights & Dimensions
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 47" |
| Fixture Height | 55" |
| Length | 47.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 55" |
Specifications
What's Included
Features
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Acrylic |
| Fixture Type | Unique |
| Shade Color | White |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Shade Shape | Globe |
| Maximum Bulb Wattage | 60 to 99 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Color Temperature | Remote Control Stepless Dimming |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Bulb Base | SMD |
| Color | Black,Gold |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 12-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service