1
/
21
1
/
21
$112.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$112.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$112.99
Price After Coupon
$112.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$394.99
71% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21729794
This Swing Arm Wall Light adopts modern industrial design style, simple and artistic. Its double-arm design not only increases flexibility, but also adds a touch of elegance to the home space. The lamp is made of high-quality metal material, with classic black and pure white colors, which can be perfectly matched with a variety of home styles.
- The materials of this lamp are carefully selected to make your home decoration not only fashionable but also full of security.
- The flexible and adjustable double-arm structure design provides multiple lighting possibilities and can adjust the light direction according to needs to provide the most comfortable lighting experience.
- The modern and simple appearance design, coupled with high-quality craftsmanship, makes it stand out in the living room, study or bedroom.
- This product not only provides beautiful decorative effects, but also has energy-saving features. It is suitable for a variety of light sources and meets the needs of environmental protection and low consumption.
- The surface has been finely processed to ensure corrosion resistance and longer service life, suitable for use in various environments.
Weights & Dimensions

| Height | 16",27.5" |
| Width | 35.5",44.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Number of Lights | 1-Light,2-Light |
| Style | Modern |
| Color | Black,White |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Color | Black,White |
| Shade Material | Aluminum |
| Material | Metal |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Swing Arm |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Height | 15 to 19 Inch,25 Inch & Above |
| Shade / Light Direction | Down |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Power Source | Hardwired |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E12/E14 |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service