1
/
13
1
/
13
$54.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$54.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$54.99
Price After Coupon
$54.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$106.99
49% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21661540
This modern metal outdoor wall light features a simple geometric design and classic black tones, adding an elegant and modern touch to your outdoor environment. Not only does it look sophisticated, but its energy-saving LED bulb also achieves efficient and stable lighting effects, ensuring long-term durability.
- The minimalist modern style combined with the high-quality metal material makes it an ideal choice for any outdoor space.
- The lampshade is made of high-strength glass, which has good light transmittance and is extremely easy to clean, making your life easier and more convenient.
- This lamp is designed with moderate height, which can be used as an embellishment for terraces and courtyards, and can also effectively illuminate outdoor passages at night.
- It has good waterproof performance, ensuring stable operation in all weather conditions, regardless of wind and rain, adding more peace of mind to outdoor life.
Weights & Dimensions

| Height | 10.5” |
| Width | 2.5" |
| Length | 3.5" |
| Fixture Depth | 2.5" |
| Backplate Width | 10.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Number of Lights | 2-Light |
| Style | Modern |
| Color | Black,White |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Material | Metal |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color Temperature | Natural Light,Warm Light,White Light |
| Size | 4 Inch & Under |
| Glass Type | Clear Glass |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Geometric |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under |
| Feature | Outdoor |
| Fixture Height | 10 to 14 Inch |
| Shade / Light Direction | Up & Down |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Power Source | Hardwired |
| Occasion | Outdoor |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
| Glass Type | Transparent |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service