1
/
16
1
/
16
$161.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $29.16 Coupon
Coupons Details
$132.83
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$161.99
18%
Off Over $0.00
-$29.16
Price After Coupon
$132.83
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$435.99
63% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21131177
This Rustic Farmhouse style wood and metal chandelier perfectly combines country style with modern design and is suitable for a variety of occasions such as restaurants.
- The combination of delicate spherical design and undecorated glass presents a simple and elegant appearance, creating a warm home atmosphere.
- Available in two sizes: Large and Medium, it can meet the needs of different spaces and can be well installed in both large and small spaces.
- With 5 to 12 optional lamp heads, users can choose the brightness according to their needs to provide adequate lighting for your space.
- The use of stone material adds a sense of stability to the lamp, while also making it easier to clean and maintain, making it safer to use in daily life.
- The classic candlestick structure adds a touch of retro charm to the chandelier and enriches the visual experience.
- It is easy to install and comes with detailed instructions and installation accessories, so even non-professionals can operate it easily.
- Suitable for interior decoration of various styles, such as modern, retro and industrial style, to enhance the overall decorative taste.
Weights & Dimensions
| Fixture Height | 20",38.5",44",50" |
| Length | 21.5",32.5",36.5",39.5" |
| Width | 21.5",32.5",36.5",39.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Fixture Type | Candelabra |
| Shade / Light Direction | Up |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Medium (20"-25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Light Brown |
| Glass Type | Shadeless |
| Material | Stone |
| Mounting Type | Chain |
| Number of Lights | 5-Light,6-Light,8-Light,12-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier,2 Tiers |
| Style | Rustic |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service