1
/
17
1
/
17
$77.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $14.04 Coupon
Coupons Details
$63.95
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$77.99
18%
Off Over $0.00
-$14.04
Price After Coupon
$63.95
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$236.99
67% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21686720
Elevate your space with this modern pendant light, featuring a stunning glass flower shade that beautifully diffuses light.
- The elegant geometric design adds a touch of sophistication and style, perfect for kitchens and dining areas.
- Crafted with durable metal and clear glass, this light ensures long-lasting shine and quality.
- Easy to install with direct wired electric power, offering both LED and incandescent bulb compatibility.
- Perfect for illuminating kitchen islands, dining rooms, or living areas, creating a warm, inviting atmosphere.
Weights & Dimensions

| Length | 11",5.5",7",8.5" |
| Width | 11",5.5",7",8.5" |
| Fixture Height | 5.5",6.5",7.5",8",8.5",9.5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Glass Type | Clear Glass |
| Feature | Hanging |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Canopy Shape | Round |
| Size | 5 to 9 Inch,Mini (Less than 14" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Fixture Type | Flower,Geometric |
| Color | Clear/ Gold,Gold/ Transparent,Transparent/ Gold |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Glass |
| Shade Color | Clear |
| Mounting Type | Cord |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service