1
/
17
1
/
17
$118.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$118.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$118.99
Price After Coupon
$118.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$252.99
53% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21661638
The stylish design enhances modern home aesthetics, making it a focal point in any hallway.
- Crafted from high-quality glass, this fixture exudes elegance and durability.
- Compatible with LED, Incandescent, and Fluorescent bulbs for versatile lighting options.
- The semi-flush mount design offers a unique blend of form and function, ideal for various ceiling heights.
- Direct wired electric power source ensures long-lasting and reliable performance.
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 8" |
| Length | 11" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 11" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Mini (Less than 14" wide) |
| Shade Color | Orange,White |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Material | Glass |
| Color | Orange,White |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Semi-Flush Mount |
| Glass Type | White Glass |
| Material | Wood |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shape | Drum |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service