1
/
30
1
/
30
$1,679.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,679.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,679.99
Price After Coupon
$1,679.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$4,469.99
62% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21692915
This modern chandelier features an elegant grey metal design, making it the perfect decoration for your living room. Its unique spherical lampshade not only provides comfortable light but also displays a unique artistic style, enhancing the modern feel of the space.
- Elegant and Modern Style: The simple design fits in with any modern home decoration.
- High-quality metal material: ensures long-lasting durability, not easy to fade or rust.
- Applicable to multiple scenes: suitable for living room, dining room, or any space that needs to enhance the atmosphere.
- Unique spherical lampshade: provides soft and even lighting, reducing eye discomfort.
- Strong decorative effect: It not only provides lighting but also is a part of interior design, improving the overall space style.
Weights & Dimensions

| Length | 27.5",39.5" |
| Width | 27.5",39.5" |
| Fixture Height | 20" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Rod/Chain/cord Length | 12" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Shade Color | Black,Gray,Green,Multi-Color,Pink,White,Yellow |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade / Light Direction | Up & Down |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade Material | Iron |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Canopy Shape | Round |
| Color | Black,Black-White,Green,Grey,Multi-Color,Pink,White,Yellow |
| Style | Modern |
| Shape | Geometric |
| Number of Tiers | 2 Tiers |
| Number of Lights | 6-Light,8-Light,10-Light,12-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Downrods |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service