1
/
19
1
/
19
$369.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$369.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$369.99
Price After Coupon
$369.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$665.99
44% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21684574
This bar stool combines modern style with functional design, making it ideal for your open kitchen or breakfast bar. Its minimalist design and sturdy construction add an elegant, modern touch to your home.
- Premium Material: The seat is made of solid wood, offering strength and long-lasting durability.
- Stable Support: This bar stool features a metal frame, ensuring the chair's durability and stability, providing reliable support for both everyday use and social events.
- Ergonomic Design: The seat features a concave shape that follows the body’s natural curves for enhanced comfort.
- Space-Saving: When not in use, the bar stool can be easily pushed under the table to avoid taking up extra space.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 18" (45 cm),25.5" (65 cm),29.5" (75 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16.5" (42 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 18.5" (47 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Bar Stool(30"H),Counter Stool(26"H),Short Stool(18"H) |
| Seat Length - Side to Side | 18.5" (47 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 16.5" (42 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Seat Back | Backless |
| Fixture Design | Under Counter |
| Back Heights | Backless |
| Base Color | Black,White |
| Base Type | Sled |
| Color | Light Brown,Natural |
| Frame Material | Metal |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seat Style | Saddle |
| Seating Color | Brown,Natural Finish |
| Seating Material | Wood |
| Style | Modern |
| Arms Included | Armless |
| Feature | Armless |
| Foldable | Non-Foldable |
| Footrest Included | Without Footrest |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Popular Sizes | 24 inches,25 inches,26 inches,29 inches |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service