1
/
16
1
/
16
$720.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$720.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$720.99
Price After Coupon
$720.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,200.99
67% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21660546
This modern wooden bar counter, with its natural tones, exudes an elegant and calm temperament that fits in with any home environment. Its smooth wood surface combined with the sturdy metal frame perfectly balances texture and beauty, adding a touch of chic to your home.
- The material is strong and durable, and can withstand daily wear and tear, ensuring long-term use.
- Easy-to-clean design, just wipe it gently and it will be as bright and clean as new.
- A variety of sizes are available to meet different space requirements, and it can be perfectly adapted to venues of all sizes.
- The long table and thoughtful footrest make it comfortable, suitable for family gatherings and social occasions.
- Its durable construction makes it an ideal table for home and commercial use, providing both practicality and aesthetics.
Weights & Dimensions

| Overall Table Length - End to End | 39" (100 cm),47" (120 cm),55" (140 cm),63" (160 cm),71" (180 cm),79" (200 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 16" (40 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
Specifications
Product Overview
What's Included
Features
Warranty
| Please Note | Table Only |
| Table Top Material | Wood |
| Seating Capacity | Seats 2,Seats 4,Seats 6,Seats 8 or More |
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Size | 39.4"L x 15.7"W x 41.3"H,47.2"L x 15.7"W x 41.3"H,55.1"L x 15.7"W x 41.3"H,63"L x 15.7"W x 41.3"H,70.9"L x 15.7"W x 41.3"H,78.7"L x 15.7"W x 41.3"H |
| Style | Modern |
| Top Shape | Rectangular |
| Color | Natural Finish |
| Table Top Color | Natural Finish |
| Table Base Material | Metal |
| Base Color | Black |
| Table Base Type | Trestle |
| Popular Table Lengths | 42 inches,48 inches,54 inches,60 inches,72 inches |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Product Type | Bar Table |
| Handmade | Non-Handmade |
| Object Options | Leg |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Outdoor Use | No |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service