1
/
21
1
/
21
$452.00
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$452.00
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$452.00
Price After Coupon
$452.00
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$636.00
29% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU_TB_708962968553
This stylish Nordic solid wood bar stool perfectly blends modern minimalist style and is ideal for open kitchens and breakfast bar areas.
- Premium Material: The seat is made of solid pine wood, offering strength and long-lasting durability.
- Stable Support: The metal frame provides reliable stability, and the built-in footrest adds comfort while keeping your legs supported.
- Stable Foot Pads: Equipped with high-quality rubber non-slip pads that strengthen the base, this bar stool offers greater stability and durability.
- Ergonomic Design: The curved backrest and concave seat work together to follow the body’s natural contours, providing enhanced comfort and support.
- Versatile Use: The bar stool is perfect for use in a breakfast bar area or kitchen island, adding a minimalist style and functionality to a modern home.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 36.2",32.3" ,24.4" |
| Overall Width - Side to Side | 20.5” |
| Overall Width - Front to Back | 17.3” |
| Seat Height – Floor to Seat | 29.5″,25.6",17.7" |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 29.5″,25.6",17.7" |
| Number of Items Included | 2 Pieces |
| Frame Color | Black,Gold |
| Seating Color | Burlywood |
| Style | Modern |
| Seat Style | Rectangle |
| Base Type | Quadripod |
| Frame Material | Metal |
| Seating Material | Wood |
| Seating Wood Species | Ash |
| Back Heights | Low Back |
| Seat Back | With Back |
| Weight Capacity | 440lbs |
| Swivel | Fixed |
| Foldable | Fixed |
| Feature | Armless |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service