1
/
13
1
/
13
$237.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$237.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$237.99
Price After Coupon
$237.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$635.99
63% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21837382
This modern pendant light features an elegant fabric design that adds sophistication to any room.
- The nickel finish offers a sleek and contemporary look, perfect for modern interiors.
- Its unique shade design creates a warm, inviting atmosphere, highlighted by delicate bird patterns.
- Durable metal construction ensures longevity, while the fabric shade is easy to clean and maintain.
- Ideal for dining rooms, bedrooms, or living spaces, bringing a touch of elegance and modern flair.
Weights & Dimensions

| Length | 18" |
| Width | 18" |
| Fixture Height | 17" |
| Adjustable Hanging Length | Unadjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Nickel |
| Style | Modern |
| Shape | Geometric |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Number of Lights | 5-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Downrods |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Design | Bird,Flower |
| Size | Small (15"-19" wide) |
| Shade Color | Off-white |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade / Light Direction | Down |
| Fixture Type | With Shade |
| Shade Material | Fabric |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Canopy Shape | Round |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service