1
/
20
1
/
20
$123.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$123.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$123.99
Price After Coupon
$123.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$187.99
34% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21971629
Made from premium wood in a natural wood tone, this contemporary bookcase showcases a simple yet elegant design aesthetic.
- The vertical design and narrow width of the bookshelf allow it to easily fit in small spaces, making it an ideal choice for a home or office.
- The open back panel design not only makes the space more transparent visually, but can also be used to display your exquisite collection of books or artworks.
- Up to 11 layers of shelves provide you with ample storage space, allowing you to organize books and place decorations in an orderly manner, enhancing the cultural atmosphere of the room.
- It is suitable for creating a reading corner, and can also be used as a decorative bookcase in the living room to enhance the overall quality of the space.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 15" (38 cm),19.5" (50 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 7" (18 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 39" (100 cm),50" (128 cm),56" (142 cm),55.5" (141 cm),67" (170 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 20"L x 7"W x 56"H,15"L x 7"W x 39"H,15"L x 7"W x 50"H,15"L x 7"W x 56"H,20"L x 7"W x 67"H |
| Color | Natural Finish,White/ Wood |
| Style | Modern |
| Product Type | Standard |
| Orientation | Vertical |
| Frame Material | Wood |
| Shelf Material | Wood |
| Back Panel | Open Back |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Length | Narrow (Under 20 in.) |
| Width | Shallow (Under 10 in.) |
| Height | Medium (36-84 in.) |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Fixed |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included,Cabinet Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service