1
/
7
1
/
7
$324.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $58.50 Coupon
Coupons Details
$266.49
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$324.99
18%
Off Over $0.00
-$58.50
Price After Coupon
$266.49
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$818.99
60% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21853350
This arc floor lamp adds an artistic touch to your room with its elegant arc shape and warm orange glass lampshade. Its simple and modern design makes it an ideal decoration for your living room or bedroom. The soft light is as warm as the sunset, perfectly enhancing the atmosphere of the space.
- Made of high-quality metal, the structure is durable and sturdy for long-term use, while its modern design is simple and elegant, suitable for various decoration styles.
- The height of the lamp is adjustable, which can be flexibly adapted to different environmental needs. It is also equipped with a practical shelf design, providing additional placement space, adding convenience to your daily life.
- There are various lighting options, including LED, incandescent and fluorescent lamps, to meet the needs of different users and provide a comfortable lighting experience.
- The foot switch design is easy to operate and can easily achieve lighting control. It is also easy to clean and maintain, reducing troubles during use.
Weights & Dimensions

| Height | 71" |
| Length | 16" |
| Width | 12" |
| Height Adjustable | Adjustable Height |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Shape | Geometric |
| Shade Color | Orange |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color Temperature | Warm Light,3 Color Light |
| Color | Black |
| Size | 20 Inch & Above |
| Power Source | Plug In Electric |
| Fixture Type | Buffet |
| Shade Material | Glass |
| Fixture Height | 70 to 79 Inch |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade / Light Direction | Down |
| Switch Type | Foot |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service