1
/
23
1
/
23
$621.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$621.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$621.99
Price After Coupon
$621.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,195.99
48% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210009614
This modern coffee table combines a streamlined design with practical functionality, making it an ideal choice for your living room thanks to its excellent decorative appeal and versatility. Whether for family gatherings or casual relaxation, this coffee table will add warmth to your space.
- The elegant oval tabletop, crafted from premium wood, showcases a natural texture and exquisite wood grain, making it a striking addition to any modern space.
- The coffee table base is supported by sturdy metal, which enhances the overall stability and durability, ensuring safety for long-term use.
- Available in standard and large sizes to meet the needs of different spaces, suitable for spacious living rooms or compact apartments.
- The single tables and set tables are designed flexibly to easily adapt to the diverse changes in daily life. Whether used independently or combined, they can achieve diverse use of space.
Weights & Dimensions

| Length | Standard (30-50 in.),Large (Over 50 in.) |
| Overall Table Length - End to End | 39" (100 cm),47" (120 cm),51" (130 cm) |
| Depth | Standard (16-40 in.) |
| Overall Table Width - Side to Side | 21.5" (55 cm),23.5" (60 cm),26" (66 cm) |
| Height | Standard (14-22 in.) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 16.5" (42 cm) |
| Smallest Table | Smallest Table Not Included,Smallest Table Included |
Specifications
Product Details
Features
Product Care
Specifications
| Table Base Color | Black,White |
| Size | 47"L x 24"W x 16.5"H,47"L x 24"W x 17"H+20"L x 20"W x 22"H,39"L x 22"W x 17"H,51"L x 26"W x 17"H,39"L x 22"W x 17"H+20"L x 20"W x 22"H,51"L x 26"W x 17"H+20"L x 20"W x 22"H |
| Table Top Color | Brown |
| Table Top Material | Wood |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Table Base Material | Metal |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Tray Top | Not Tray Top |
| Product Type | Coffee Table |
| Foldable | Fixed |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Trunk Storage | Trunk Storage Not Included |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Lift Top | Without Lift Top |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Set Type | Single Table,Nesting Tables |
| Number of Table Included | 1,2 |
| Style | Modern |
| Top Shape | Oval |
| Color | Brown |
| Table Base Type | Pedestal |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service