1
/
11
1
/
11
$177.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $32.04 Coupon
Coupons Details
$145.95
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$177.99
18%
Off Over $0.00
-$32.04
Price After Coupon
$145.95
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$536.99
67% OFF
18% OFF, Code: MAY
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21978493
These bar stools perfectly combine comfort and modern design, making them ideal for your dining room or kitchen. Their low-back design not only enhances the overall elegance but also ensures comfort during extended periods of sitting.
- Made with high-quality leather, it has a luxurious feel, is durable and easy to clean, adding a touch of style to your home.
- The frame features a robust metal structure, providing excellent stability and durability, with a standard load capacity of up to 350 lbs, ensuring safe use.
- The ergonomically designed seat and backrest, combined with high-density foam filling, provide excellent support and comfort that is not easily deformed, ensuring long-term use.
- The bottom is equipped with non-slip rubber pads to effectively protect the floor from scratches and keep your floor clean and undamaged.
- The armrest-less design is simple and elegant, suitable for various home styles, while the black metal base adds a modern touch.
- Designed specifically for standard bar height (26" height), it perfectly matches your bar or high table.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 36.5" (93 cm),40" (101 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 18" (46 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 21" (54 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Bar Stool(22.8"H),Counter Stool(26"H) |
| Seat Length - Side to Side | 17" (43.5 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 16.5" (42 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Color | Brown |
| Base Color | Black |
| Seating Color | Brown |
| Style | Modern |
| Seat Style | Bucket |
| Base Type | Sled |
| Frame Material | Metal |
| Seating Material | Leather |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Back Heights | Low Back |
| Seat Back | With Back |
| Feature | Armless |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Swivel | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Fixed |
| Arms Included | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
-
Mid-Century Modern Curved Back Wood Counter Height Bar Stools$569.99 $668.99 -
Industrial Waterproof PU Leather Adjustable Swivel Bar Stool$194.99 $283.99 -
Modern Industrial Curved Back 30" Bar Stool With Footrest$584.99 -
Mid Century Modern Ergonomic Curved Back Counter Stools Metal Frame$259.99 $428.99 -
Swivel Mid-century Modern Solid Wood Counter Stools With Footrest$275.99 $455.99 -
Modern Crafted Solid White Ash Wood Bar Stool For Kitchen Island$659.99 $779.99 -
Modern Faux Leather Counter Height Bar Stool with Curved Back$259.99 $339.99 -
Minimalist Low Back Wood Seat Counter Height Bar Stool$219.99 $269.99