1
/
20
1
/
20
$4,155.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$4,155.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$4,155.99
Price After Coupon
$4,155.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$6,897.99
40% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210026818
This modern-style sideboard combines the natural beauty of pine and cherry wood, enhancing the overall atmosphere of your dining room in both appearance and practicality.
- Its compact design is suitable for narrow spaces, and its small size makes it easy to place in spaces under 50 inches, making it ideal for small or open-plan restaurants.
- Equipped with multiple lockers and drawers, it ensures you can conveniently store tableware and other everyday items, keeping your restaurant tidy at all times.
- The flexible shelf design allows for adjustments as needed, providing additional storage and display space, ideal for showcasing fine tableware or decorative items for special dining occasions.
- Wooden countertops are not only durable and wear-resistant, but also add a touch of warmth to the dining room, making them ideal for displaying food at special dinners such as Thanksgiving.
- This sideboard emphasizes practicality while maintaining elegance and modern charm, making it the perfect complement to your kitchen or dining room, helping to enhance the overall dining experience and decorative value.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 47" (120 cm),55" (140 cm),63" (160 cm),71" (180 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 67" (170 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Color | Brown |
| Size | 47"L x 16"W x 67"H,55"L x 16"W x 67"H,63"L x 16"W x 67"H,71"L x 16"W x 67"H |
| Style | Modern |
| Product Type | Kitchen Storage Cabinet |
| Material | Pine,Cherry Wood |
| Countertop Material | Wood |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Door Material | Rattan-Weaved,Reeded Glass |
| Popular Sizes | Narrow(Under 50"),Standard(50"-75") |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Mirrored | Non-Mirrored |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Storage Type | Cabinets |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Wine Rack | Wine Rack Not Included |
| Stemware Rack | Stemware Rack Not Included |
| Open Storage | Open Storage Not Included,Open Storage |
| Product Care | Wood: Clean with a soft cloth. Polish it with furniture wax.,Metal: Use a soft cloth or neutral cleanser to clean it.,Avoid using acid and alkali to directly contact the surface,Place mothballs in the cabinet to prevent moths and cockroaches.,Please lift it off the ground to avoid dragging the floor. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service