1
/
1
1
/
1
$1,313.86
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $236.49 Coupon
Coupons Details
$1,077.37
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,313.86
18%
Off Over $0.00
-$236.49
Price After Coupon
$1,077.37
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,309.16
43% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21666932
This bar table is made of original pine wood, showing natural texture, enhancing the texture of the space, and providing a chic visual enjoyment for dining and gatherings.
- The retro style design perfectly combines modern elements, suitable for any home or commercial venue, and will become the focus of attention.
- Multiple size options meet the needs of different environments, and can handle both small gatherings and large dinners with ease, providing flexible space utilization solutions.
- The sturdy construction and durable material ensure long-term use, suitable for indoor and outdoor environments, moisture-resistant and durable, and highly practical.
- The tabletop design conforms to ergonomics and is combined with a high chair to enhance comfort and convenience, making it suitable for family dining, parties or commercial purposes.
Weights & Dimensions
| Overall Table Width - Side to Side | 18" (45 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 55" (140 cm),63" (160 cm),71" (180 cm),79" (200 cm),94.5" (240 cm) |
Specifications
Product Overview
What's Included
Features
Warranty
| Please Note | Table Only |
| Table Top Material | Wood |
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Seating Capacity | Seats 4,Seats 6,Seats 8,Seats 8 or More |
| Size | 55.1"L x 17.7"W x 41.3"H,63"L x 17.7"W x 41.3"H,70.9"L x 17.7"W x 41.3"H,78.7"L x 17.7"W x 41.3"H,94.5"L x 17.7"W x 41.3"H |
| Style | Modern |
| Top Shape | Free Form |
| Top Wood Species | Pine |
| Color | Brown |
| Table Top Color | Brown |
| Table Base Material | Plastic / Acrylic |
| Base Color | Glass/ Clear |
| Table Base Type | Double Pedestal |
| Popular Table Lengths | 54 inches,60 inches,72 inches |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Product Type | Bar Table |
| Design | Fixed Top |
| Usage | Bar |
| Object Options | Leg |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Outdoor Use | No |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Footrest Included | Without Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service