1
/
10
1
/
10
$520.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$520.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$520.99
Price After Coupon
$520.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$864.99
40% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21691867
Add a unique, modern appeal to your kitchen island with this natural wood geometric pendant light, whose design is inspired by simplicity and natural elements, bringing warmth and elegance to every corner.
- Made of high-quality wood, ensuring good durability for long-term use.
- The geometric design highlights the modern style and is suitable for a variety of home decoration styles.
- The soft lighting creates a cozy atmosphere, ideal for family gatherings or intimate dinners.
- Adjustable height to flexibly meet different space requirements and provide better visual effects.
- Large size option, suitable for spacious kitchen islands, making the space more spacious.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 21.5",31.5" |
| Fixture Height | 10.5" |
| Length | 23.5",35.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
| Width | 12" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Medium (20"-25" wide) |
| Shade Color | Wood |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Shape | Geometric |
| Shade / Light Direction | Down |
| Fixture Type | Dome |
| Occasion | Residential Use |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Color | Wood Color |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal,Wood |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 2-Light,3-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service