1
/
18
1
/
18
$676.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$676.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$676.99
Price After Coupon
$676.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,170.99
42% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21685670
This modern crystal island light features an elegant rectangular design and combines a stylish black and gold finish, perfect for any decor style. From kitchen islands to dining areas, it adds a touch of luxury to your dining environment.
- The high-quality metal frame is durable and complements the sparkling crystal pendant to create a dreamy lighting effect. Whether it is LED, incandescent or fluorescent lamp, this lamp can be easily matched to provide warm and soft ambient lighting.
- The luminaire is adjustable in length, giving you the flexibility to adjust the height to suit the specific needs of your space. This makes it ideal for high ceilings or low hanging areas.
- Easy to install, using a simple chain installation method, once fixed, it can immediately enhance the beauty of the space. At the same time, cleaning and maintenance are very convenient, just wipe it gently with a dry cloth to keep it bright as new.
- The exquisite crystal design is not only a source of lighting, but also a treasure of space decoration.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 11" |
| Length | 34",39.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 19.5" |
| Width | 14" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Bulb Base | E12/E14 |
| Crystal Color | Champagne/Amber,Clear |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Crystal |
| Fixture Type | Square / Rectangle |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Shade Shape | Rectangle |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | Amber,Clear |
| Size | 34",39.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Gold,Transparent/ Gold |
| Glass Type | Crystal |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Chain |
| Number of Lights | 8-Light |
| Number of Tiers | 2 Tiers |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service