1
/
7
1
/
7
$898.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$898.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$898.99
Price After Coupon
$898.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU20250510032944007_H3422676-16658
This modern style wooden coffee table is characterized by its simple and natural design and practical functions, making it an ideal choice in the family living room. It not only provides decorative effects, but also adds a warm atmosphere to your room.
- The rectangular design makes it suitable for placement against a wall or as a centerpiece of a sofa, perfect for family gatherings.
- The tabletops are made from high-quality pine wood, showcasing unique wood grain, giving each piece a unique personality.
- The coffee table's wooden base not only provides sturdy support but also fits in with the contemporary aesthetic and adds a touch of elegance.
- Its natural wood tone is suitable for various interior design styles and can be easily integrated into a variety of decoration styles such as modern and simple.
- It is very suitable for family gatherings, relaxing and leisure environments, and can be used to place books, coffee or decorations, etc.
Weights & Dimensions
| Overall Width | 47.2" |
| Overall Depth | 27.6" |
| Overall Height | 17.7" |
| Product Dimensions | Box 1: 51.5" x 32.6" x 4.7" (48.9 lbs),Box 2: 51.3" x 6.6" x 19.2" (41.8 lbs) |
Specifications
Specifications
| Shape | Rectangle |
| Base Type | Trestle |
| Top Color | Natural |
| Base Color | Natural |
| Top Material | Pine Wood |
| Base Material | Pine Wood |
| Style | Modern |
| Number Of Tables | 1 |
| Number of Drawers | 0 |
| Wheels Included | No |
| Assembly | Partially |
| Suggested Number Of People For Installation | 1 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Size | 47.2"L x 27.6"W x 17.7"H |
| Color | Natural |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service