1
/
11
1
/
11
$138.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$138.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$138.99
Price After Coupon
$138.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$288.99
52% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21830165
Enhance your space with a modern geometric design that complements any contemporary home decor.
- Crafted with a combination of sturdy wood and elegant glass, ensuring durability and a touch of sophistication.
- The charming walnut color and soft, warm glow create a cozy atmosphere ideal for dining areas, kitchens, or living rooms.
- The adjustable design ensures flexible installation and can adapt to different room height requirements.
- Easy to install with a direct wired electric power source, making it a hassle-free addition to your home lighting.
- The streamlined shape and minimalist aesthetic allow for easy cleaning and maintenance, keeping your space looking immaculate.
Weights & Dimensions

| Length | 8" |
| Width | 8" |
| Fixture Height | 7.5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Walnut |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Wood |
| Shade Material | Glass |
| Shade Color | Beige |
| Mounting Type | Rope |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Fixture Type | Geometric |
| Voltage | 220V-240V,110V-120V |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | G9 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service