1
/
14
1
/
14
$972.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $175.14 Coupon
Coupons Details
$797.85
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$972.99
18%
Off Over $0.00
-$175.14
Price After Coupon
$797.85
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,263.99
23% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21657519
This modern bar table is made of high-quality rubber wood, focusing on durability and practicality, and is an ideal choice for your home life. The simple and elegant design makes it the best partner for breakfast bars, leisure corners and even social gatherings.
- Rubber Wood Tabletop: Made of carefully selected rubber wood material, it is wear-resistant and easy to clean, keeping the tabletop looking new for a long time.
- Square Design: Thanks to its stylish square design, this bar table saves space while looking modern, making it perfect for small dining areas or compact spaces.
- Stable Footrest: Equipped with a unique Trestle base, it has reinforced support to ensure stability, provide a comfortable feel and enhance the overall dining experience.
- Comfortable Height: Designed to standard bar height (41"-43"), it provides a comfortable seating experience and pairs perfectly with all types of bar stools.
- Versatility: Designed for two people, it is an efficient dining option in compact spaces, suitable for everyday dining or small social events.
Weights & Dimensions
Specifications
| Color | Grey,Ivory,Natural,Nut-Brown |
| Please Note | Without Chairs |
| Style | Modern |
| Top Shape | Square |
| Table Top Material | Wood |
| Top Wood Species | Rubberwood |
| Table Base Material | Wood |
| Base Wood Species | Rubberwood |
| Table Base Type | Trestle |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Popular Table Lengths | 36 inches |
| Seating Capacity | Seats 2 |
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Table Top Color | Brown,Gray,Natural Finish,White |
| Base Color | Brown,Gray,Natural,White |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Product Type | Bar Table |
| Feature | Footrest |
| Outdoor Use | No |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Footrest Included | With Footrest |
| Object Options | Leg |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Overall Table Length - End to End | 23.5" (60 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 23.5" (60 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service