1
/
12
1
/
12
$324.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$324.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$324.99
Price After Coupon
$324.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$803.99
60% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21799361
This modern island pendant light is adjustable to perfectly suit your kitchen height needs and blend into any interior decor style.
- The glass lampshade combined with the walnut tone creates a warm and elegant lighting environment, enhancing the grade of the space.
- The chandelier is compatible with LED, incandescent and fluorescent lamps, providing flexible lighting options to meet the needs of different occasions.
- Suitable for installation in multiple scenarios such as kitchen islands and above dining tables, it is an ideal choice for your home lighting.
- Sturdy and durable hardwired design ensures safety and stability for long-term use.
Weights & Dimensions

| Length | 24",39.5" |
| Width | 12" |
| Fixture Height | 8" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Style | Modern |
| Number of Lights | 2-Light,3-Light |
| Color | Walnut |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Wood |
| Mounting Type | Cord |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Glass |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Shape | Geometric |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | White |
| Size | 24",39.5" |
| Voltage | 220V-240V,110V-120V |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service