1
/
9
1
/
9
$156.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$156.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$156.99
Price After Coupon
$156.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$324.99
52% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21688545
This modern rustic round pendant light, with its beautiful solid wood shade design, adds a touch of natural warmth and elegance to your kitchen or dining room.
- The soft downlight creates a cozy dining environment and is the perfect ambience for everyday family gatherings or get-togethers with friends.
- The highly adjustable design can flexibly adapt to the lighting needs of different occasions and easily achieve personalized customization to meet your various scene needs.
- Easy to clean and maintain, just wipe it lightly with a dry cloth to keep it clean and bright, saving your cleaning time and energy.
- The lamp supports a variety of bulb types, whether it is energy-efficient LED or traditional incandescent, you can choose the right light source according to your preference.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 21.5",31.5" |
| Fixture Height | 6" |
| Length | 22",33" |
| Rod/Chain/cord Length | 79" |
| Width | 11" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Bulb Base | E26/E27 |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Solid Wood |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Shape | Round |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | Wood |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Medium (20"-25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Wood Color |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Wood |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 2-Light,3-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service