1
/
11
1
/
11
$268.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $48.42 Coupon
Coupons Details
$220.57
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$268.99
18%
Off Over $0.00
-$48.42
Price After Coupon
$220.57
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,354.99
80% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21185920
This modern crystal rectangular chandelier brings a gorgeous glow to the kitchen island with its luxurious design, perfectly enhancing the elegance of the entire space and making every lighting an aesthetic enjoyment.
- It's made of high-quality crystal and silver metal to ensure durability for long-term use, while its dazzling luster is unforgettable.
- The unique rectangular design perfectly fits the modern home style, providing ample lighting for the kitchen and ensuring that every corner is bright.
- A variety of sizes are available to meet the installation needs of different kitchen spaces and achieve personalized customization.
- Easy to install and maintain, with a simple and elegant design, it is suitable for use in a variety of modern homes and public spaces.
Weights & Dimensions
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 10" |
| Length | 24",27.5",31.5",39.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 39.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Bulb Base | SMD |
| Crystal Color | Clear |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Crystal |
| Fixture Type | Square / Rectangle |
| Shade Color | Clear |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Shade Shape | Rectangle |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Size | 24",27.5",31.5",39.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Silver |
| Glass Type | Crystal |
| Material | Crystal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 3-Light,4-Light,5-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service