1
/
9
1
/
9
$313.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$313.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$313.99
Price After Coupon
$313.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$761.99
59% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21631112
Characterized by its rounded geometric design and high-quality metal material, this contemporary dining island light blends perfectly into any stylish interior, providing not only excellent lighting but also adding a touch of elegance and modernity to the space.
- The lamp uses LED light source to provide soft and energy-saving lighting, perfect for kitchens, restaurants and other places that require a bright environment. Its downlight design ensures that the light can be evenly irradiated on the dining table or worktop.
- The height-adjustable design of the lamp allows you to flexibly adjust it according to different space requirements, which is very suitable for rooms with high ceilings. At the same time, its two length options of 31 inches and 38.5 inches can meet different desktop sizes.
- The metallic silver surface and acrylic lampshade are easy to clean. Just wipe with a dry cloth to keep them looking bright as new, which greatly facilitates daily maintenance.
- The simple direct wiring power system design ensures that you can install it quickly, saving time and effort, and you can immediately enjoy its high-quality lighting effects without complicated installation process.
Weights & Dimensions

| Length | 31",38.5" |
| Width | 10.5",8" |
| Fixture Height | 0.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 59" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Bulb Base | SMD |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Acrylic |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade / Light Direction | Down |
| Glass Type | With Shade |
| Shade Shape | Round |
| Maximum Bulb Wattage | 60 to 99 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Shade Color | White |
| Color Temperature | Remote Control Stepless Dimming,Third Gear Dimming |
| Size | 8",10.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 3-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Color | Silver |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service