Claim Coupon
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21687310
This silver semi-ceiling lamp is a highlight in home decoration with its rounded shape and modern design. The exquisite metal material gives the lamp an elegant and sturdy appearance, while the reflective properties of the metal also enhance the lighting effect. Whether it is a living room, bedroom or dining room, this lamp can emit a comfortable and warm light, adding a touch of warmth and fashion to your interior. The round structure on the top ensures that the light is evenly distributed, avoiding the glare of bright spots.
- The design style is modern and simple, perfectly integrating into a variety of home environments, reflecting a low-key luxury.
- Made of high-quality metal materials, the lamps are guaranteed to be durable, timeless and rust-proof.
- The light emitted by the lamp is soft and warm, creating a comfortable and pleasant living atmosphere, which is very suitable for daily use.
- Thanks to its elegant design and efficient lighting function, this lamp becomes an eye-catching interior decoration highlight.
- The lamp is easy to install and maintain.
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 8" |
| Length | 16",20" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 16",20" |
Specifications
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 16",20" |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Material | Acrylic |
| Color | Chrome |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Semi-Flush Mount |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 3-Light |
| Shape | Barn |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service