1
/
14
1
/
14
$522.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$522.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$522.99
Price After Coupon
$522.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$668.99
22% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21365928
This Nordic-style rectangular coffee table is crafted from high-quality pinewood, showcasing a natural light wood tone, bringing warmth and comfort to your living room. Its minimalist yet modern design is both beautiful and practical, making it a perfect addition to your home decor.
- The coffee table's rectangular top provides ample space for books, decorations or coffee cups, making it ideal for sharing happy moments with family and friends during family gatherings.
- The cross-leg design provides a solid support for the table and adds a touch of design. This structure not only enhances the overall visual effect but also ensures stability during use.
- Made of high-quality pinewood, it is durable and easy to care for, suitable for various family activities. It is a choice that shows both taste and practicality.
- Its standard height and depth design makes it a perfect match for a variety of sofas, providing a pleasant use experience whether it is a leisurely afternoon nap or a lively family gathering.
Weights & Dimensions

| Length | Large (Over 50 in.),Standard (30-50 in.) |
| Overall Table Length - End to End | 55" (140 cm),47" (120 cm),39" (100 cm),63" (160 cm),31.5" (80 cm) |
| Depth | Standard (16-40 in.) |
| Overall Table Width - Side to Side | 27.5" (70 cm) |
| Height | Standard (14-22 in.) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 18" (45 cm) |
| Clearance - Floor to Bottom | 16" (40 cm) |
| Tabletop Thickness | 2" (5 cm) |
| Smallest Table | Smallest Table Not Included |
Specifications
Product Details
Features
Product Care
Specifications
| Size | 55.1"L x 27.6"W x 17.7"H,31"L x 28"W x 18"H,39"L x 28"W x 18"H,47"L x 28"W x 18"H,63"L x 27.5"W x 18"H |
| Table Top Color | Natural |
| Table Top Material | Wood |
| Top Wood Species | Pine |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Table Base Color | Natural Finish |
| Table Base Material | Wood |
| Base Wood Species | Pine |
| Wood Tone | Light Wood |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Tray Top | Not Tray Top |
| Foldable | Fixed |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Trunk Storage | Trunk Storage Not Included |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Lift Top | Without Lift Top |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Set Type | Single Table |
| Number of Table Included | 1 |
| Style | Scandinavian |
| Top Shape | Rectangular |
| Color | Natural Finish |
| Table Base Type | Cross Legs |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service