1
/
25
1
/
25
$150.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$150.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$150.99
Price After Coupon
$150.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$360.99
58% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21661908
This modern style lamp, with its simple cylindrical design, presents a minimalist and elegant beauty. The black luster looks more mysterious and visually impactful under the light, perfectly enhancing the fashionable style of the kitchen space.
- Made of high-quality metal and acrylic materials, the lamp is guaranteed to have long-term durability and stable structural performance.
- Equipped with LED bulbs, it provides bright and efficient lighting, and supports three-level dimming to meet the lighting needs in different situations.
- This pendant light uses direct wired electricity and is easy to install, saving space while adding practicality.
- Its sleek, minimalist design fits in with modern, urban interiors and is ideal above kitchen islands and other areas requiring accent lighting.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 3",6" |
| Fixture Height | 20" |
| Length | 3",6" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 3",6" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Rod/Chain/cord Length | 59" |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Feature | Hanging |
| Fixture Type | Cylinder |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Canopy Shape | Round |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Size | 4 Inch & Under,5 to 9 Inch |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Gloss Black,Gloss White,Matte Black,Textured Black,White |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 1-Light,2-Light |
| Shade Color | White |
| Shade Material | Acrylic |
| Style | Modern |
| Bulb Base | SMD |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service