1
/
13
1
/
13
$2,149.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$2,149.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$2,149.99
Price After Coupon
$2,149.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$5,452.99
61% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21849574
This sideboard combines Scandinavian style with a variety of high-quality woods to enhance the overall aesthetic of your dining room. The combination of white oak, walnut, cherry, and ash complements the natural tones and textures of the wood, making it suitable for any interior design style.
- A perfect combination of aesthetics and functionality: the sideboard not only provides ample storage space, but its spacious countertop can also display decorations or exquisite tableware. The lattice door design increases the sense of perspective while protecting the items inside.
- Versatile and practical: With multiple cabinets and drawers, it is convenient to store different tableware and dining supplies in different categories. It is very suitable for food display during holiday gatherings. Whether it is to place a coffee machine or display fine porcelain, this furniture can do it with ease.
- Compact structure, suitable for various spaces: from narrow size under 50 inches to standard size, it can meet different space needs and is ideal for small apartments and spacious restaurants.
- Elegant wooden countertop: The wooden countertop is not only beautiful but also durable and easy to clean, ensuring it always looks new during long-term use.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 35.5" (90 cm),47" (120 cm),59" (150 cm),63" (160 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 49.5" (126 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Color | Brown |
| Size | 35"L x 16"W x 50"H,59"L x 16"W x 50"H,63"L x 16"W x 50"H,47"L x 16"W x 50"H |
| Style | Scandinavian |
| Product Type | Buffet Table |
| Material | Walnut,Ash,Cherry Wood,White Oak |
| Countertop Material | Wood |
| Wood Type | Oak,Walnut,Cherry,Ash |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Popular Sizes | Narrow(Under 50"),Standard(50"-75") |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Mirrored | Non-Mirrored |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Storage Type | Cabinets |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Wine Rack | Wine Rack Not Included |
| Stemware Rack | Stemware Rack Not Included |
| Open Storage | Open Storage Not Included |
| Product Care | Wood: Clean with a soft cloth. Polish it with furniture wax.,Metal: Use a soft cloth or neutral cleanser to clean it.,Avoid using acid and alkali to directly contact the surface,Place mothballs in the cabinet to prevent moths and cockroaches.,Please lift it off the ground to avoid dragging the floor. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service