1
/
20
1
/
20
$455.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$455.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$455.99
Price After Coupon
$455.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,494.99
69% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21712239
This modern chandelier features an elegant white glass shade design, showcasing the perfect combination of style and simplicity.
- This modern chandelier features an elegant white glass shade design, showcasing the perfect combination of style and simplicity.
- The adjustable length function allows you to create suitable lighting effects according to different space requirements. It is suitable for a variety of scenes such as restaurants and kitchens.
- High-quality glass materials ensure soft and uniform light, enhance the indoor atmosphere, and are also easy to clean and maintain.
- Easy to install and support hard connection, making your interior decoration safer and more stylish.
- Combining modern style with practicality, this chandelier is an ideal choice to enhance the taste and functionality of your home.
Weights & Dimensions

| Length | 15.5",31",46" |
| Width | 15.5" |
| Canopy Width | 24",31.5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Rod/Chain/cord Length | 59" |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Glass Type | White Glass |
| Feature | Hanging |
| Fixture Type | Geometric |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Canopy Shape | Linear,Round |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Small (15"-19" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Green,Off-White,Wood Color |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light,2-Light,3-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Glass |
| Shade Color | White |
| Mounting Type | Cord |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service