1
/
11
1
/
11
$1,033.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,033.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,033.99
Price After Coupon
$1,033.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,071.99
50% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210012037
This modern coffee table combines elegant design with superior functionality, adding a touch of sophistication to your home. The tabletop can be easily lifted, providing a versatile user experience, making it convenient for both work and dining.
- Oak tabletops not only offer durability and aesthetic appeal but also add a touch of nature to any interior environment. Whether you choose black, brown, or natural colors, they complement a variety of home décor styles perfectly.
- The base is made of plastic/acrylic material and features wheels, making this coffee table easy to move and convenient for family gatherings or living room rearrangements.
- With a cabinet and storage space, you can easily store items such as books, remote controls, or tea sets, keeping your living room tidy and greatly enhancing its practicality.
- Standard size design (30-50 inches long, 16-40 inches deep) fits a variety of spaces, from small apartments to spacious living rooms, easily adapting to create a relaxed and comfortable living environment.
Weights & Dimensions

| Length | Standard (30-50 in.) |
| Overall Table Length - End to End | 47" (120 cm) |
| Depth | Standard (16-40 in.) |
| Overall Table Width - Side to Side | 23.5" (60 cm) |
| Height | Tall (Over 22 in.) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 34.5" (88 cm) |
| Smallest Table | Smallest Table Not Included |
Specifications
Product Details
Features
Product Care
Specifications
| Table Top Material | Wood |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Table Base Color | Black |
| Table Base Material | Plastic / Acrylic |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Tray Top | Not Tray Top |
| Table Top Color | Black,Brown,Natural |
| Product Type | Cart |
| Foldable | Fixed |
| Storage Included | Storage Included |
| Trunk Storage | Trunk Storage Not Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Wheels Included | Casters Included |
| Lift Top | With Lift Top |
| Extendable / Collapsible Table | Extendable/ Collapsible |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Set Type | Single Table |
| Number of Table Included | 1 |
| Style | Modern |
| Top Shape | Rectangular |
| Color | Black,Nut-Brown,Natural |
| Table Base Type | Wheel |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service