1
/
9
1
/
9
$699.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $126.00 Coupon
Coupons Details
$573.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$699.99
18%
Off Over $0.00
-$126.00
Price After Coupon
$573.99
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$779.99
10% OFF
18% OFF, Code: MAY
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU_TB_1044361647478
This Bar Stool effortlessly blends mid-century modern design with a warm, coastal vibe. Crafted with a solid wood frame and woven rope seat, it brings organic texture and timeless sophistication to any kitchen island or home bar.Built for both comfort and durability, its clean lines and sturdy footrests ensure it's as functional as it is beautiful.
- Artisanal Craftsmanship: Features a hand woven rope seat that contours comfortably to the body.
- Premium Solid Wood: Constructed from high-quality solid wood with a durable, smooth natural finish.
- Versatile Style: Seamlessly complements modern, Scandinavian, Japandi, and coastal farmhouse interiors.
- Floor Protection: Equipped with subtle, non-slip foot glides to prevent scratches on your floors.
Weights & Dimensions

| Seat Height – Floor to Seat | Counter Height (23.6”),Counter Height (25.6”),Bar Height (27.6”),Bar Height (29.5”) |
| Overall Height - Top to Bottom | 33"/35"/37"/39" |
| Overall Length - Side to Side | 19" (48 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 20"(50cm) |
| Weight Capacity | Max 250 lbs |
Specifications
Features
Notes
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Color | Natural Oak |
| Seating Material | Woven Rope |
| Frame Material | Solid Wood |
| Back Heights | Low Back |
| Back Style | Open Back |
| Arm Type | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Assembly Required | No |
| Dimensions Tolerance | Tolerance of ±1" |
| Color Accuracy | Images for reference only |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
-
Mid-Century Modern Curved Back Wood Counter Height Bar Stools$569.99 $668.99 -
Industrial Waterproof PU Leather Adjustable Swivel Bar Stool$194.99 $283.99 -
Modern Industrial Curved Back 30" Bar Stool With Footrest$584.99 -
Mid Century Modern Ergonomic Curved Back Counter Stools Metal Frame$259.99 $428.99 -
Swivel Mid-century Modern Solid Wood Counter Stools With Footrest$275.99 $455.99 -
Modern Crafted Solid White Ash Wood Bar Stool For Kitchen Island$659.99 $779.99 -
Modern Faux Leather Counter Height Bar Stool with Curved Back$259.99 $339.99 -
Minimalist Low Back Wood Seat Counter Height Bar Stool$219.99 $269.99